Poradnik Rodzicielstwa Zastępczego

W tym wątku poruszamy tematy związane z rodziną, piszemy o problemach wychowawczych, problemach małżeńskich, doradzamy, podpowiadamy, jak sobie poukładać mądrze życie i nie dać się zwariować! W tematach o teściowej zamieszczamy dowcipy!
Awatar użytkownika
Doris
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2019, 10:42

Poradnik Rodzicielstwa Zastępczego

Post autor: Doris »

Dziecko żyjące poza rodziną, w placówce opiekuńczo-wychowawczej, zwanej potocznie domem dziecka nie znajdzie matczynej miłości i ojcowskiego wsparcia. Nie nauczy się też borykania z codziennymi problemami i pułapkami, które niesie dorosłe życie.
Aktualnie w Polsce pod opieką Państwa znajduje się ok. 70 000 dzieci. Wychowują się w rodzinach zastępczych oraz w domach dziecka. Rodzin zastępczych jest wciąż za mało a w dużych, przepełnionych domach dziecka przebywa jeszcze ok. 20 000 dzieci. Trzeba im jak najszybciej pomóc, aby znalazły swój dom, trafiły do adopcji lub rodziny zastępczej. Czym jest, jakie są jej rodzaje i kto może wychowywać się w rodzinie zastępczej?

Wyróżniamy dwa rodzaje zawodowej rodziny zastępczej. Są to:
rodzina zawodowa interwencyjna - do tego typu rodzin kierowane są dzieci z tak zwanej interwencji, czyli np. odebrane rodzicom po przemocy domowej. Pobyt dziecka w takiej rodzinie trwa do 4 miesięcy. Następnie kierowane są do rodzin zastępczych niezawodowych, do domu dziecka lub adopcji (jeśli ureguluje się ich sytuacja prawna).
rodzina zawodowa specjalistyczna - do takich rodzin kierowane są dzieci ze specjalnymi potrzebami, w tym dzieci niepełnosprawne, nieletnie matki z dziećmi czy małoletni z trudnościami emocjonalnymi.

http://archiwum2018.rops.krakow.pl/aktu ... o-761.html
mórarz

Re: Poradnik Rodzicielstwa Zastępczego

Post autor: mórarz »

Smutna prawda jest taka, że nie wszystkie dzieciaki znajdą rodzinę zastępczą. Fundacja pomocy dzieciom "Ich dom" https://www.fundacja-ich-dom.com/o-nas zajmuje się należytym wsparciem i pomocą przy wsparciu dzieciaków po dorosłym życiu. Chodzi tutaj przede wszystkim o znalezienie mieszkań dla dzieci, stosownych środków pieniężnych i zapewnić stosowne wejście w dorosłe życie. Tym sposobem fundacja organizuje specjalne imprezy i eventy na których zbierane są środki na pomoc dla dzieciaków w ich wejściu w dorosłość.
ODPOWIEDZ